close
Answered

A circle with k(o) wit radius 4.5 cm is given. Through point A (OA=9 cm) we can draw two tangents to the circle. What is the measure of the angle between the tangents

Answer :

beatriz37bs

Answer:

53.14

Step-by-step explanation:

Angle between tangents=2⋅tan^−1 (4.5/9)

=2⋅tan^−1(1/2)

Now, let's calculate tan^-1(1/2)

tan^-1(1/2)=26.57

So,

Angle between tangents =2⋅26.57

=53.14